Aktif Yaşam

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Topuk Dikeni

Topuk Dikeni Nedir ?

Topuk dikeni (epin kalkanei), topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan küçük bir kemiksi çıkıntıdır.

Neden Olur ?

Gün boyu tüm yükü taşıyan ayaklarımızda ki ağrılar gece olduğunda topuklarımızda toparlanır ve bu bize sabah kalktığımızda topuk ağrısı olarak geri döner. Bu şiddetli ağrının nedeni ise topuk kemiğimizi ayak parmaklarımızın taban kısmına bağlayan dokunun deforme olmasından, incelmesinden kaynaklanır ki işte buna topuk dikeni adı verilir.

Kimlerde Görülür ?

Topuk dikeni hem erkek hem de bayanlarda görülür ancak erkeklere oranlabayanlarda daha sık görülür. Bunun nedeni kadınların daha fazla yanlış ayakkabı kullanması olabilir. Çünkü topuk dikenine neden olan etmenlerden bir tanesi ve en önemlisi yanlış ve sağlıksız ayakkabı seçimidir. Yanlış ayakkabı seçiminin yanı sıra fazla kilolar da yine topuk dikeninin nedenleri arasında yer alır. Kilolu bir kişiyseniz ve ayakta durmanız gerekiyorsa topuk dikeni riskini üzerinizde taşıyorsunuz demektir. Kısacası topuk dikenine neden olan etmenler, yanlış ayakkabı seçimi, fazla kilolar ve yere yanlış basmaktan kaynaklanan nedenlerdir diyebiliriz.

Belirtileri Nelerdir Nasıl Seyreder ?

Sabahları yataktan kalkınca topuğun iç tarafında basma zorluğu ile uyanıyorsanız yüksek olasılıkla plantar fasiit yani topuk dikeni sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Nasıl Tedavi Edilir ?

Topuk dikeni tedavisinde tabanlık kullanımı,egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları sonuç alınabilir.

Kurumumuzda Neler Yapılır ?

  • ESWT (yüksek yoğunluklu ses dalgaları) ile topuk dikeni tedavisinde yüksek oranda başarı elde edilmektedir. Her seansın yaklaşık 5 dk sürdüğü bu tedavi genellikle 3-5 seans arasında değişmektedir.
  • PRP Uygulaması
  • Kortikosteroid tedavisi